نودوپنجمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. بر اساس این گزارش در اردیبهشت‌ماه 1402 بالغ بر 4.164 میلیون تراکنش باارزش 9.672 هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت‌ کارت پردازش شده است. این میزان نسبت به فروردین‌ماه، 12.72 درصد در تعداد و 17.79 درصد در ارزش ریالی رشد داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال ۱۴۰۰، از نظر تعدادی 17.35 درصد و از نظر ریالی 44.86 درصد رشد داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه قبل 0.58 درصد رشد کرده و شاپرک علت این تغییر را افزایش 0.31 درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی عنوان کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در اردیبهشت نسبت به فروردین‌ماه 4.17 درصد رشد کرده و تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش 1.14 درصدی همراه بوده است.

در این ماه، کارتخوان فروشگاهی با 91.17 درصد سهم بازار بیش‌ترین تعداد ابزارپذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته است و ابزار پذیرش اینترنتی با 7.71 درصد و ابزار پذیرش موبایلی با 1.13 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در اردیبهشت 1402، بیش از 1.755 ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود دارد که از این تعداد 1.600 آن ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب 135 و ۲۰ ابزار است.

آمارهای اردیبهشت ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه 92.91 درصد از تراکنش‌ها موفق و 7.09 درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده، است.

88.77 درصد از کل خطای‌های این ماه به خطای کاربری ارتباط دارد؛ شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال 9.67 درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و 1.11 درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با 0.34 درصد و خطای شاپرکی با 0.11 درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به اسفند، ۱.۱۰ درصد رشد داشته و هم‌زمان با کاهش ۱۲.۸۸درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با افزایش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل ۰.۰۰۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد تراکنش‌های ناتمام اردیبهشت‌ماه نسبت به فروردین‌ماه با 11.45 درصد رشد کرده است. همزمان با افزایش 12.72 درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با افزایش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل 0.0001 درصد کاهش پیدا کرده است.

عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی

این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم 20.79 درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود دو درصد است. همچنین در این مولفه میان تجارت الکترونیک پارسیان و پرداخت الکترونیک سداد جابه‌جایی اتفاق افتاده است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش 0.28 درصدی به شرکت آسان پرداخت پرشین تعلق دارد. شرکت به‌پرداخت ملت هم در ابزار پذیرش اینترنتی باافزایش 5.96 درصدی بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. تجارت الکترونیک پارسیان با افزایش 5.08 درصدی دارای بیشترین اختلاف سهم مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم بازار بانک‌های پذیرنده

این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم 17.33 درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم 16.70 درصدی از مبلغ تراکنش‌ها،  با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌اند.

راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

​راه پرداخت Read More 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *