دولت ترکیه، حفیظه غایه ارکان (Hafize Gaye Erkan) 41 ساله را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی این کشور معرفی کرده است. پیش از این رجب طیب اردوغان در این دور جدید از ریاست جمهوری خود، مهمت شیمشک را نیز به عنوان وزیر دارایی و خزانه‌داری کابینه جدید دولت ترکیه معرفی کرده بود.

حفیظه غایه ارکان پیش از این یکی از مدیران عامل بانک فرست ریپابلیک بود. اگرچه داشتن پست مدیریتی در بانکی مثل فرست ریپابلیک (First Republic) که سقوط کرد و در 1 می به تصاحب جی‌پی مورگان چیس درآمد چیز چندان جالبی نیست که بخواهد در رزومه یک بانک‌دار بولد شود، اما این امر باعث نشده تا رجب طیب اردوغان، تصمیم خود مبنی بر استفاده از یکی از مدیران عامل سابق فرست ریپابلیک را در بانک مرکزی کشور عملی نکند.

ارکان برای حدود هشت سال در سِمت مدیریت اجرایی در فرست ریپابلیک فعالیت داشته و به‌عنوان مدیر ارشد سرمایه‌گذاری و مدیرعامل ریسک، در کنار سایر سمت‌های خود در این مجموعه خدمت کرده است. در جولای 2021 میلادی بود که ارکان، به‌عنوان وارث جیم هربرت (Jim Herbert)، بنیان‌گذار و مدیرعامل دیرینه فرست ریپابلیک از زمان راه‌اندازی آن به سِمت معاونت اجرایی شرکت منصوب شد.

یک عارضه قلبی هربرت را مجبور به مرخصی استعلاجی کرد و یک ماه پس از آن، ارکان نیز پست خود را ترک گفت که باعث سقوط شدید سهام بانک شد. در ماه مارس بود که فایننشیال تایمز طی گزارشی مدعی شد خروج یک‌باره ارکان از فرست ریپابلیک باعث بحران در شرکت شده و وضعیت داخلی آن را دچار آشوب کرده است. این تقریباً یک ماه پیش از زمانی بود که نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو روبه‌افزایش گذاشت و اوضاع بانک را بدتر و بدتر کرد.

اگرچه فرست ریپابلیک تا حدودی توانست بحران‌های داخلی به وجود آمده را با منصوب‌کردن مایکل رافلر (Michael Roffler) به‌عنوان مدیرعامل بانک سروسامان بدهد اما بعداً با سقوط بانک مشخص شد چیزی سروسامان نیافته بود. ارکان پس از فرست ریپابلیک به گری استون (Graystone) که یک شرکت مالی املاک و مستغلات بود پیوست ولی در ماه دسامبر استعفا داد.

قبل از فرست ریپابلیک نیز ارکان برای مدت 9 سال در گلدمن ساکس فعالیت داشت و به مؤسسات مالی مشاوره می‌داد. وی که فارغ‌التحصیل دانشگاه بوغازیچی (Bogazici University) ترکیه است، در سال 2006 میلادی موفق به کسب دکتری از دانشگاه پرینستون (Princeton ) شده و در سال 2011 میلادی به‌عنوان مدیرعامل شرکت منصوب شد.

روسای زن عرصه سیاست‌گذاری پولی

اما این اولین‌بار نیست که یک زن، به‌عنوان رئیس بانک مرکزی یک کشور انتخاب می‌شود. الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina) که در سال 2013 میلادی برای نخستین‌بار به‌عنوان رئیس بانک مرکزی روسیه منصوب شد نیز جزو انتخاب‌هایی بود که در ابتدای امر سروصدای زیادی به پا کرد؛ اما بعدها توانست با اقدامات جسورانه‌اش بانک مرکزی روسیه را متحول کند.

کریستالینا جورجیوا نمونه‌ دیگری از پیشرویی زنان در صنعت مالی است. جوجیوا از سال 2019 مدیریت صندوق بین‌المللی پول را برعهده گرفته است.

در مورد ارکان نیز اگرچه عده‌ای باتوجه‌به جنسیت وی و همین‌طور رزومه‌ای که در فرست ریپابلیک دارد مخالف حضور وی در صدر بانک مرکزی ترکیه هستند، اما بسیاری نیز بر این باورند که شاید او بتواند به بانک مرکزی ترکیه – که طی سال‌های اخیر کیسه‌بوکسی برای اردوغان بوده تا حتی در مواجهه با تورم فزاینده کشور نرخ بهره را کاهش دهد – استقلال ببخشد.

البته، طی دهه اخیر حضور زنان در پست‌های بالای بانکی در سراسر جهان روند رشد قابل‌قبولی داشته است. در حال حاضر در بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی مطرح ایالات متحده آمریکا و اروپا، تنوع جنسیتی در حال افزایش است و این در حالی است که بر خلاف تصور عموم که فکر می‌کنند تنها آمریکا و اروپا در این زمینه پیشتاز هستند، آمار و ارقام نشان می‌دهند که کشورهای آفریقایی بیشترین مدیران بانکی زن را داشته‌اند.

راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

​راه پرداخت Read More 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *